Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 9 lipca 2015

Sernik chałwowy

Dzisiaj zaprezentuję Wam przepis na sernik chałwowy. Bardzo lubię zarówno serniki, jak i chałwę, dlatego gdy znalazłam ten przepis musiałam go spróbować, uważam, że jest to genialne połączenie smaków. Przepis na stałe zagości w moim menu. Inspirację zaczerpnęłam ze strony sernik chałwowy bez pieczenia. 




Składniki:

Masa serowa:
- 35 okrągłych biszkoptów
- 0,5 szklanki śmietanki 30%
- 1 kg twarogu sernikowego z wiaderka lub trzykrotnie zmielonego
- 300 g chałwy waniliowej
- 8 łyżek cukru pudru
- 4 łyżki żelatyny
- 0,5 szklanki wody

Polewa chałwowa
- 150 ml śmietanki 30%
- 200 g chałwy waniliowej

Wykonanie:

  1. Tortownicę o średnicy 27 cm posmarować tłuszczem i wyłożyć papierem do pieczenia (spód i boki)
  2.  Biszkopty moczyć w 0,5 szklanki śmietanki 30% i układać w tortownicy, część z nich kruszyć na mniejsze kawałki i wypełniać nimi luki między już ułożonymi biszkoptami.
  3.  Chałwę pokruszyć na drobniejsze kawałki,dodać do niej śmietankę, w której moczyliśmy biszkopty, całość wymieszać łyżką, a następnie zmiksować do momentu powstania jednolitej, ciągnącej masy.
  4. Do masy chałwowej dodawać stopniowo twaróg i miksować.
  5. Dodać 8 łyżek cukru pudru (najlepiej przed dodaniem spróbować masę, i dopasować ilość cukru do naszych preferencji), zmiksować.
  6. Żelatynę rozpuścić w 0,5 szklanki zimnej wody, wstawić ją na 15-20 sekund do kuchenki mikrofalowej, ponownie wymieszać do rozpuszczenia się żelatyny.
  7. Do ciepłej żelatyny dodać stopniowo 2-3 łyżki masy serowej, za każdym razem dokładnie mieszając, pozwoli to uniknąć powstania w masie grudek ze zbyt szybko zastygłej żelatyny. Następnie stopniowo wlać żelatynę do masy serowej, cały czas miksując do uzyskania jednolitej masy.
  8.  Wylać masę na biszkopty, wyrównać łyżką i wstawić do lodówki na 1-2 godziny.
  9.  Rozkruszyć chałwę (200g) i zalać śmietanką (150 ml), podgrzewać do lekkiego zgęstnienia (należy uważać, by masa się nie przypaliła), mieszając doprowadzić do rozpuszczenia chałwy. Pozostawić polewę do ostygnięcia, mieszając co jakiś czas.
  10.  Ostudzoną polewę wylać na wierzch schłodzonego sernika, całość schłodzić ponownie w lodówce przez kilka godzin, najlepiej przez całą noc.

Smacznego
Gosia :)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Print